Patriotyzm na lewicowym indeksie
Bronisław Wildstein | Czy patriotyzm nie niesie ze sobą niebezpieczeństw? Oczywiście, jak wszystko co ludzkie. Każdą ideę można doprowadzić do absurdu. Eliminacja patriotyzmu nie prowadzi jednak do rozszerzenia zobowiązań człowieka wobec bliźniego, lecz do ich gruntownego ograniczenia – pisze publicysta "Rzeczpospolitej"
Święto armii polskiej i zorganizowana z tej okazji wojskowa defilada stały się punktem zaczepienia dla przeciwników obecnej władzy. Dla obrońców III RP rząd PiS wybrany został niesłusznie, a więc na wszystkich jego działaniach spoczywać będzie odium nieprawości, a porządek przywrócić może dopiero prawomocna władza Leszka Millera lub Tadeusza Mazowieckiego, Bronisława Geremka lub Włodzimierza Cimoszewicza, a najlepiej Aleksandra Kwaśniewskiego, który z szefami Agory i ich przyjaciółmi na nieoficjalnych imprezach będzie uzgadniał co ważniejsze decyzje. Na łamach "Gazety Wyborczej" taką postawę bardzo ładnie prezentuje nieoceniony Kazimierz Kutz. Za czasów Kwaśniewskiego wszystko było na miejscu – pisze – teraz zaś Kaczyńscy zepsuli wszystko, odwołując się do polskiej manii wielkości. Żale Kutza, który 15 sierpnia nie mógł wysłuchać przemówienia Kwaśniewskiego, mogą budzić wzruszenie. Przy okazji odkrył on, że wybory dwa lata temu były tożsame z przewrotem majowym. Albowiem dziś w przeciwieństwie do 1926 roku zamachem na demokrację nie jest odebranie narodowi prawa do wyboru swoich reprezentantów, lecz danie mu takiej możliwości.
Spis lewicowych frazesów
Ponieważ jednak walka o władzę musi mieć również wymiar ideowy, z całkowitą pewnością można było założyć, że rocznica zwycięstwa nad bolszewikami zostanie zaatakowana jako przejaw...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta