Życie prywatne pracowników to temat tabu
Michał Serzycki: Prywatnie mogę szczerze odpowiedzieć. W oficjalnej rozmowie muszę się jednak zasłonić ustawą o ochronie danych osobowych, bo są to tzw. dane wrażliwe. Ich przetwarzanie, co do zasady, jest zabronione. Nawiasem mówiąc, np. pojęcie "nadużywanie alkoholu" nie jest precyzyjnie zdefiniowane -czasem będzie chodziło o codzienne picie piwa, a czasem dopiero częste upijanie się. Nie ma określonej granicy, bo wiele spraw z zakresu danych wrażliwych ma charakter bardzo o cenny.
Pracodawcy coraz częściej ingerują w życie prywatne swoich pracowników. Nie są mile widziane bliskie związki uczuciowe między pracownikami. Romanse w firmach są tajemnicą poliszynela. Czy jednak firmy mogą zbierać informacje o nich i je wykorzystywać, np. kazać komuś z takiego powodu odejść z pracy?Nie, ingerencja w prywatność ma bowiem granice. Firma musi więc szanować życie prywatne swoich pracowników. Europejski Trybunał Praw Człowieka w kwietniu tego roku stwierdził, że bez powiadomienia pracownika o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta