Jak rozliczyć pobraną kaucję
Chodzi o kaucje pobierane na podstawie ustawy z 11 maja 2004 r. o opakowaniach i odpadach opakowaniowych. Ich wysokość jest często znaczna, gdyż wynoszą od 10 do 30 proc. wartości sprzedawanego w opakowaniu produktu niebezpiecznego. Nieraz są to opakowania jednorazowe, nienadające się do ponownego użytku -producent i sprzedawca ma obowiązek je przyjąć jako odpady opakowaniowe i poddać recyklingowi.
Przepisy nie precyzująNiestety, jak skarżą się przedsiębiorcy z branży chemicznej - ustawa o odpadach i opakowaniach nie określa precyzyjnie zakresu ich obowiązków, m.in. nie mówi, jak długo przedsiębiorca powinien liczyć się z obowiązkiem zwrotu kaucji. Także w przepisach podatkowych nie uregulowano odrębnie zasad ich opodatkowania i fakturowania. Stąd wątpliwości - czy i kiedy przy pobieraniu kaucji przedsiębiorca powinien naliczać VAT i, jeśli tak, według jakiej stawki, a także w którym momencie wykazywać przychody z tytułu pobranej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta