Kto jest uprawniony do reprezentowania spółki
Wyobraźmy sobie, że przedsiębiorca znalazł kontrahenta. Spółkę prawa handlowego. Z kim konkretnie ma zawrzeć umowę? Kto się ma podpisać pod kontraktem, żeby po roku czy dwóch się nie okazało, iż w ogóle nie był umocowany do działania w imieniu spółki, a umowa jest nieważna? Chcąc odpowiedzieć na te pytania, przedsiębiorca musi przyswoić sobie pojęcie reprezentowania, zwanego też często reprezentacją. Mówiąc w uproszczeniu, nim się określa tę sferę działalności spółki, która polega na dokonywaniu czynności prawnych. Od tego, czy dana osoba ma prawo reprezentować swoją spółkę, zależy więc z reguły m.in. ważność zawieranych w imieniu tej spółki umów.
Różne regułyZasady reprezentacji są dość złożone. Różnią się nie tylko między spółkami kapitałowymi i osobowymi. Również poszczególne rodzaje spółek mają swoją specyfikę. Zasadą jest, że spółki osobowe (jawna, komandytowa, partnerska i komandytowo-akcyjna) reprezentowane są co do zasady przez tych, którzy są w nich wspólnikami. Co do zasady, bo kompetencję...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta