Jak otworzyć własną stację benzynową
Koncesja na obrót paliwami jest wydawana w formie decyzji administracyjnej przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE).
Muszą o nią występować nie tylko właściciele stacji benzynowych, ale także ci, którzy sprzedają gaz płynny, zarówno do samochodów, jak i w butlach. Dla zajmujących się obrotem gazem płynnym jest jeden wyjątek -nie potrzebują koncesji, jeśli roczna wartość ich obrotu nie przekracza 10 tys. euro. Jednak tak niewielki obrót z handlu gazem mają tylko nieliczni przedsiębiorcy, działający zazwyczaj na terenach wiejskich.
Najpierw stacja, potem wniosekZanim jednak przedsiębiorca, który chce prowadzić stację paliw, wystąpi o koncesję, musi albo kupić stację, albo mieć ją już prawie zbudowaną - nie dostanie koncesji, póki nie uzyska decyzji na jej użytkowanie. W praktyce bowiem budowa stacji wraz z uzyskiwaniem niezbędnych pozwoleń i odbiorów trwa często latami, a koncesję można dostać dość szybko - zazwyczaj w ciągu kilku tygodni. Natomiast przedsiębiorca nie musi czekać ze składaniem wniosku na odbiór inwestycji.
Koncesji udziela się na czas określony - nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta