Żona nie ingeruje w firmę męża i nie odpowiada za jej długi
Kontrahent przedsiębiorcy ma całkowitą jasność tylko wówczas, gdy jego partner nie pozostaje w związku małżeńskim albo gdy pozostaje ze swym małżonkiem w rozdzielności majątkowej. Małżonek partnera nie odpowiada wówczas za jego długi. Tu jednak skoncentrujemy się na sytuacji standardowej: gdy przedsiębiorcę łączy z małżonkiem wspólność majątkowa małżeńska, tzw. ustawowa.
Powstaje ona automatycznie z chwilą zawarcia małżeństwa, chyba że wcześniej narzeczeni podpisali intercyzę. Zasady odpowiedzialności małżonków za długi, kwestię zgody małżonka na zaciąganie zobowiązań itd. normuje ustawa z 25 lutego 1964 r. - kodeks rodzinny i opiekuńczy (DzU nr 9, poz. 59 ze zm). Odrębnie, poza kodeksem rodzinnym i opiekuńczym (dalej: k. r. o.) jest unormowana odpowiedzialność małżonka za tzw. należności publicznoprawne ciążące na mężu czy żonie (grzywny, kary, podatki, niezapłacone składki na ZUS itd.).
Intercyza lub orzeczenie sąduMałżonkowie mogą zrezygnować ze wspólności także w trakcie małżeństwa, przyjmując rozdzielność majątkową, ograniczyć wspólność, ale także ją rozszerzyć. Dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta