Bilet na pociąg lub autobus może być przychodem pracownika
Nie wszyscy, których praca wymaga dojazdu do klienta, korzystają ze służbowych czy prywatnych samochodów. Wielu dojeżdża autobusem, pociągiem lub tramwajem. Okazuje się, że podatkowe rozliczenie wydatków na bilety także budzi wątpliwości. Trzeba sobie bowiem odpowiedzieć na trzy pytania: ¦ czy te wydatki są kosztem firmy, ¦ czy można odliczyć VAT, ¦ czy pracownik uzyskuje przychód, od którego pracodawca jako płatnik powinien pobrać podatek?
Dojazdy są kosztem przedsiębiorstwaMożliwość zaliczania do kosztów wydatków na bilety udostępniane pracownikom nie budzi wątpliwości. Jeśli są one wykorzystywane do celów służbowych, to niewątpliwie jest to wydatek poniesiony w celu uzyskania przychodu. Gdy jednak wykorzystywane są także (lub wyłącznie) do celów prywatnych, to stają się częścią wynagrodzenia. Jego związek z przychodami także jest bezsprzeczny. W tym drugim przypadku warto jednak zadbać, aby obowiązek dopłacania przez pracodawcę do biletu lub jego przekazywania wynikał np. umowy o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta