Możesz nie dostać kredytu na stare mieszkanie
Krzysztof Oppenheim: Takich sytuacji jest wiele. Zacznijmy od księgi wieczystej: przy zakupie każdej nieruchomości mogą się tam pojawić nieścisłości. Zdarza się, że przy sprzedaży mieszkania wychodzi na jaw, że z księgi wieczystej nie został wykreślony jego poprzedni właściciel. Na przykład pan Y kupił lokal od pani X, co wynika wprost z aktu notarialnego, ale pani X - wraz z obecnym właścicielem panem Y - wciąż figurowała w księdze wieczystej. Była to ewidentna pomyłka sądu, co wynikało z analizy przedstawionych dokumentów. Niemniej jednak, chociaż wszystko było jasne nawet dla laika, bank kredytujący zakup przez kolejnego nabywcę zażądał, żeby sąd wykreślił poprzedniego właściciela z księgi wieczystej. Nie jest to, co prawda, skomplikowana procedura, ale trochę trwa.
Trudności możemy mieć także przy zakupie lokali spółdzielczych własnościowych. Tutaj banki wymagają do transakcji bardzo szczegółowych zaświadczeń ze spółdzielni, a spółdzielnia zwykle odmawia ich wydania w treści wymaganej przez bank. Pamiętajmy, że przy takiej transakcji spółdzielnia nie jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta