Firma wnosi pozew nakazowy lub wzajemny przeciwko pracownikowi
Jednym ze sposobów szybkiego rozwiązania sporu jest wystąpienie z pozwem w postępowaniu nakazowym. Pozew taki ma charakter dwustronny. Polega on na tym, że ma prawo go wnieść zarówno pracodawca, jak i pracownik. Wszystko zależy od okoliczności sprawy i dochodzonych przez strony roszczeń.
Roszczenia z nakazuJeśli podwładny nie rozliczył się z zaliczki na podróż służbową czy innego długu, wystąp o nakaz zapłaty. Wtedy najszybciej odzyskasz pieniądze.
Nakaz zapłaty stanowi tytułu zabezpieczenia realizowany bez potrzeby nadawania mu klauzuli wykonalności. Z chwilą jego wydania wierzyciel może więc, nie czekając na jego uprawomocnienie, wystąpić do komornika z wnioskiem o zabezpieczenie swojego roszczenia, np. zajęcie ruchomości, wynagrodzenia albo obciążenie nieruchomości hipoteką przymusową. Nakaz zapłaty osłabia pozycję dłużnika, który - chcąc zaskarżyć nakaz przez wniesienie zarzutów - musi jednocześnie uiścić wpis sądowy. Zgodnie z art. 484 kodeksu postępowania cywilnego w pozwie o nakaz zapłaty dochodzimy należności pieniężnej lub nakazanie pewnego świadczenia, najczęściej o wydanie określonych rzeczy zamiennych.
JAK...Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta