Historię sceny, której patronuje Wyspiański, budowali wybitni twórcy
Dramaturgia Wyspiańskiego jest stale obecna na tej scenie. W styczniu zainaugurowany został rok jubileuszowy. Leokadia Wyspiańska i Dorota Wyspiańska-Zapędowska przyjechały do Katowic. Ta pierwsza była żoną najmłodszego syna Wyspiańskiego, Stasia - znanego ze słynnego portretu, druga jest wnuczką artysty. To było piękne, wzruszające spotkanie połączone ze spektaklem "... taki mi się snuje dramat", który wyreżyserował Krzysztof Babicki.
Imię Stanisława Wyspiańskiego nadano katowickiemu teatrowi w 1936 roku. W tamtych międzywojennych latach występowali tu Ludwik Solski, Karol Adwentowicz, bywała Opera Warszawska i Reduta. Dawał występy Wiedeński Teatr Reinhardta. Podziwiano królową paryskiego musicalu Josephine Baker. Słuchano głosu Ady Sari, Jana Kiepury, gry Artura Rubinsteina. W ostatnich dwóch sezonach przed wybuchem wojny w stałym zespole znalazła się Irena Kwiatkowska - przyszła dama polskiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta