Szef może chronić dane, które załoga uzyskuje podczas pracy
Coraz częściej pracodawcy wymagają od pracowników, aby chronili informacje pozyskiwane w związku z wykonywanymi zadaniami służbowymi. Ma to zapobiec nieuprawnionemu ich wykorzystaniu. Najłatwiej, bo bez kosztów, wolno to zrobić, zawierając z zatrudnionym umowę o poufności informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa. Mimo że obowiązek poufności obejmuje także okres po ustaniu stosunku pracy, to firmy rzadko korzystają z tej możliwości. Dlaczego? Trudno im sformułować zobowiązanie pracownika. Mają też wątpliwości, jaka jest pozycja tych umów w stosunku do odpłatnych zakazów konkurencji.
Poufność w stosunkach pracyObowiązek zachowania w tajemnicy ważnych informacji firmowych pojawia się automatycznie wraz z powstaniem stosunku pracy, i to niezależnie od rodzaju i treści umowy o pracę uzgodnionej przez strony. Już przy jej podpisaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta