Bez zgody związku nie wypowiesz regulaminu płacowego
- Od wielu lat w naszej firmie zasady wynagradzania określa regulamin wynagradzania. Każdorazowo ten dokument był uzgadniany z zakładową organizacją związkową. Ostatnio wielu najlepszych pracowników wyjechało za granicę w poszukiwaniu lepszych zarobków. Aby powstrzymać ten exodus, postanowiliśmy wprowadzić nowe zasady wynagrodzeń powiązane z wynikami pracy - przy zachowaniu gwarancji stałych zarobków dla wszystkich dadzą najlepszym szansę osiągnięcia wyższej płacy. Te zasady przedstawiliśmy związkowi, który je odrzucił, uznając, że naruszają one zasady sprawiedliwości społecznej. Próby dyskusji spełzły na niczym i zdecydowaliśmy się wypowiedzieć dotychczasowy regulamin wynagradzania. Związek zawodowy uważa jednak, że takie działanie jest nielegalne, a w konsekwencji może doprowadzić do wszczęcia sporu zbiorowego. Czy związek ma rację? - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY, prezes firmy.
Zgodnie z art. 77§ 4 k.p. regulamin wynagradzania ustala pracodawca. Jeżeli działa u niego zakładowa organizacja związkowa, to z nią go uzgadnia. Art. 77§ 5 k.p. wskazuje z kolei, które postanowienia dotyczące układu zbiorowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta