Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przedawnienie roszczeń o naprawienie szkody na osobie: nowe przepisy - nowe problemy

26 czerwca 2007 | Prawo | Łucja Nowak
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Łucja Nowak Przedawnienie roszczeń o naprawienie szkody na osobie: nowe przepisy - nowe problemy Zmiany w kodeksie cywilnym sprawiły, że poczynając od 10 sierpnia tego roku, sprawca szkody na osobie nie będzie spał spokojnie - pisze aplikantka radcowska w kancelarii Lovells

Roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym przedawnia się z upływem trzech lat od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i osobie obowiązanej do jej naprawienia, zawsze jednak z upływem lat dziesięciu od dnia, w którym doszło do zdarzenia powodującego szkodę - stanowi art. 442 § 1 kodeksu cywilnego (dalsze przepisy oznaczają k.c.).

Przepis ten budził kontrowersje, jeśli chodzi o szkody na osobie, i dotyczył sytuacji, gdy poszkodowany dowiadywał się o szkodzie i osobie zobowiązanej do jej naprawienia po upływie dziesięciu lat od zdarzenia, które ją spowodowało.

W orzecznictwie Sądu Najwyższego rozwinęły się dwie szkoły interpretacji tego przepisu:

¦ według pierwszej jeśli szkoda ujawniła się po dziesięciu latach od zdarzenia, to termin przedawnienia biegnie od momentu ujawnienia się szkody (zgodnie z art. 120), a nie zdarzenia (art. 442 § 1). Roszczenie nie może bowiem być przedawnione już w chwili jego powstania, a w takiej właśnie sytuacji - przy literalnym odczytaniu art. 442 § 1 - są ci, u...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4190

Spis treści
Zamów abonament