Przedawnienie roszczeń o naprawienie szkody na osobie: nowe przepisy - nowe problemy
Roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym przedawnia się z upływem trzech lat od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i osobie obowiązanej do jej naprawienia, zawsze jednak z upływem lat dziesięciu od dnia, w którym doszło do zdarzenia powodującego szkodę - stanowi art. 442 § 1 kodeksu cywilnego (dalsze przepisy oznaczają k.c.).
Przepis ten budził kontrowersje, jeśli chodzi o szkody na osobie, i dotyczył sytuacji, gdy poszkodowany dowiadywał się o szkodzie i osobie zobowiązanej do jej naprawienia po upływie dziesięciu lat od zdarzenia, które ją spowodowało.
W orzecznictwie Sądu Najwyższego rozwinęły się dwie szkoły interpretacji tego przepisu:
¦ według pierwszej jeśli szkoda ujawniła się po dziesięciu latach od zdarzenia, to termin przedawnienia biegnie od momentu ujawnienia się szkody (zgodnie z art. 120), a nie zdarzenia (art. 442 § 1). Roszczenie nie może bowiem być przedawnione już w chwili jego powstania, a w takiej właśnie sytuacji - przy literalnym odczytaniu art. 442 § 1 - są ci, u...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta