Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Państwo bez wojen religijnych i stosów

26 czerwca 2007 | Władcy Polski
źródło: Nieznane

Państwo bez wojen religijnych i stosów Wystąpienie Marcina Lutra w 1517 przerodziło się w dogłębną reformę doktrynalną chrześcijaństwa i w krótkim czasie objęło większość Europy. Spora część księstw niemieckich znalazła się pod wpływem luteranizmu, co przy wrogiej postawie cesarza Karola V doprowadziło do wojen religijnych zakończonych dopiero w 1556 roku pokojem w Augsburgu.

Nauki Lutra stały się wyznaniem dominującym również w krajach skandynawskich. Natomiast powstały w latach 30. w Genewie kalwinizm zdobył sobie zwolenników w północnych Niderlandach, Szkocji i w Siedmiogrodzie.

Ferment religijny, który zatrząsł Europą, nie ominął także państwa polsko-litewskiego. Ostatni Jagiellonowie, począwszy od 1520 roku wydawali surowo brzmiące, lecz nierealizowane w praktyce edykty przeciw wyznaniom reformowanym. Stąd zapewne nieskrępowany...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4190

Spis treści
Zamów abonament