Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Strój chłopski, żebraczy i żydowski

28 sierpnia 2007 | Władcy Polski | Michał Mackiewicz
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Strój chłopski, żebraczy i żydowski Istniały pewne regionalne różnice w chłopskim stroju, których nie omieszkał opisać Kitowicz: "Każda prowincyja, a niemal każde województwo miało swój krój osobliwy".

W województwie ruskim noszono wygodne, przestronne, wełniane żupany-siermięgi, sięgające do pół goleni, przewiązywane pasem z czerwonej wełny. Pod nią znajdowała się czarna gruba koszula. Spodniami były szerokie, workowate, płócienne (zimą sukienne) szarawary obwiązywane sznurkiem od połowy łydki, na nogi zaś wkładano chodaki z łyka. Okrycie głowy stanowiły wysokie czapki z barankowym otokiem. Z kolei w Małopolsce chłopi nosili szare wełniane suknie (siermięgi) z kolorowym obramowaniem i z okrywającym całe plecy kołnierzem. Suknie przepasywano rzemiennymi paskami z nabijanymi ćwiekami i stalowymi lub mosiężnymi sprzączkami. Charakterystycznym elementem były przymocowane...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4296

Spis treści
Zamów abonament