Zanim podpiszesz kontrakt międzynarodowy, sprawdź, któremu prawu podlegasz
Wszyscy przedsiębiorcy robiący międzynarodowe interesy powinni teraz jeszcze uważniej czytać, co podpisują. Zmieniły się bowiem przepisy dotyczące zawieranych kontraktów. Od początku sierpnia Polskę obowiązuje konwencja oprawie właściwym dla zobowiązań umownych. Określa ona, który system prawny (polski, włoski, angielski itd.) należy stosować do konkretnego kontraktu. O ile bowiem w relacjach między polskimi przedsiębiorcami niejako naturalnie przyjmujemy, że prawa i obowiązki stron reguluje prawo polskie, o tyle tam, gdzie chodzi o interesy ponad granicami, jego zastosowanie nie jest już takie oczywiste. I tu właśnie wkracza konwencja rzymska. Precyzuje ona, według którego prawa interpretować, wykonywać, oceniać zakres odpowiedzialności odszkodowawczej itp. (art. 10).
Jakim prawemKonwencja rzymska to dosyć liberalny akt prawny. Daje stronom daleko idącą możliwość wyboru, jakim regulacjom chcą podlegać. W myśl konwencji to strony decydują, które prawo chcą uznać za właściwe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta