Zwrócić uwagę świata
Zwrócić uwagę świata
Rozmowa z prof. Mario Moliną, laureatem Nagrody Nobla
Pan i prof. F. Sherwood Rowland w opublikowanym w 1974 r. w "Nature" artykule poinformowaliście świat, że wydalane do atmosfery związki chloru, fluoru i węgla powodują niszczenie ozonu znajdującego się w stratosferze, między 15 a 50 km nad Ziemią. Jaki był stan wiedzy na temat zanieczyszczeń atmosfery przed waszym odkryciem?
Dużo było wiadomo o zanieczyszczeniu atmosfery miast. Natomiast bardzo niewiele było o zanieczyszczeniu stratosfery.
Od czego pan i prof. Rowland, obaj wówczas w Kalifornijskim Uniwersytecie w Irvine, zaczęliście?
Zaczęliśmy od postawienia sobie pytania: Co się dzieje ze związkami pochodzenia przemysłowego, zwanymi freonami? Były to związki cieszące się w środowisku naukowym swego rodzaju sławą jako diametralnie różne od pozostałych, bo zupełnie nietoksyczne, nie wchodzące w reakcje, po prostu, bardzo stabilne.
Co było bezpośrednią inspiracją, powodem, który skłonił was do postawienia sobie tego pytania?
Wyniki badań brytyjskiego naukowca, badającego obecność freonów w pobliżu powierzchni Ziemi. Przeprowadzał je m. in. podróżując statkiem po obu półkulach. Najpierw za pomocą prostego chromatografu pobierał próbki powietrza, a następnie dzięki bardzo czułemu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta