Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czarny Trójkąt mniej czarny

20 listopada 1995 | Nauka i Technika | KF

Po obu stronach granicy

Czarny Trójkąt mniej czarny

W Bogatyni, u zbiegu granic Polski, Niemiec i Czech przedstawiony został przed kilku dniami, podczas spotkania przedstawicieli resortów ochrony środowiska pierwszy kompleksowy raport "Elektrownie i kopalnie po obu stronach granicy polsko-niemieckiej".

Ponad 100-stronicowy dokument zawiera dane dotyczące zarówno wydobycia węgla brunatnego i jego spalania, jak też związane z tym wielkości emitowanych zanieczyszczeń oraz przedsięwzięcia zmierzające do ich ograniczenia. Obecny stan środowiska w strefie przygranicznej uzupełniają konkretne programy sanacji każdej kopalni i elektrowni w Polsce i w Niemczech, uwzględniające aspekty prawne, organizacyjne i finansowe wytyczonych celów i zadań.

Czarny Trójkąt jest najbardziej zniszczonym regionem Europy. Stąd pochodzi jedna trzecia europejskiej emisji dwutlenku siarki, które tylko w Saksonii uśmierciły 7 tys. ha lasów, w polskich Górach Izerskich ponad 8, 5 tys. ha i prawdopodobnie znacznie więcej w Czechach i na Morawach.

Dla Turowa potrzeba ok. 1, 2 mld USD

Przez wiele lat Elektrownia "Turów", jako główne źrodło zanieczyszczeń po polskiej stronie Czarnego Trójkąta była pod stałą krytyką czeskiej i niemieckiej prasy.

Polską elektrownię...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 622

Spis treści
Zamów abonament