Wśród średniaków
Bank Gdański na tle innych banków giełdowych po III kwartale
Wśród średniaków
Znaczną poprawę wyników zanotował w trzecim kwartale br. Bank Gdański -- wynika z opublikowanego -- po raz pierwszy jako spółka publiczna -- raportu kwartalnego. Wskaźniki zwrotu na kapitale oraz zwrotu na aktywach są dla banku o wiele korzystniejsze niż te, które wyliczyliśmy w oparciu o dane z końca czerwca. Z opublikowanego przez bank raportu widać jednak wyraźnie, że sporządzono go po raz pierwszy. Porównując go z danymi "Gazety Bankowej" oraz prospektem emisyjnym można podejrzewać, że do funduszy własnych wliczono zysk, wypracowany w ciągu dziewięciu miesięcy. W odróżnieniu od dwóch największych banków giełdowych -- Banku Śląskiego i Banku Przemysłowo-Handlowego -- BG stworzył rezerwę na odroczony podatek dochodowy. Spowodowało to pogorszenie wskaźników efektywności -- zarówno kapitałów, jak i aktywów -- i pomniejszyło zysk netto banku o ponad 23 mln zł. W tabeli uwzględniliśmy więc dwie wartości zysku netto.
Za podstawę obliczeń przyjęliśmy podane przez bank fundusze własne, pomniejszone o zysk wypracowany w ciągu trzech kwartałów (dotyczy to wskaźników za 1994 i 1995 r. , ponieważ w obu wypadkach zysk zasilił fundusze własne) .
Jako piąty bank publiczny można...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta