Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sponsorowane w trzech poziomach

20 listopada 1995 | Ekonomia | JW

ADR -- nowy sposób pozyskiwania kapitału

Sponsorowane w trzech poziomach

W ostatnim czasie kolejne polskie spółki giełdowe informują o chęci emisji ADR lub GDR. Ponieważ, jak do tej pory, żadna polska firma nie jest notowana na zagranicznych giełdach nie wszyscy polscy inwestorzy wiedzą, w jaki sposób ADR wpływają na pozycję ich emitenta. Dlatego warto nieco przybliżyć tę tematykę.

ADR (American Depositary Receipts) , czyli amerykańskie kwity depozytowe, na gruncie prawa amerykańskiego, to papiery wartościowe ze wszystkimi tego stanu konsekwencjami w sferze ich rejestracji, obrotu nimi i regulacji takiego obrotu. ADR jest to kwit (świadectwo) opiewający na papier wartościowy, który znajduje się w depozycie w banku w kraju emitenta. Dla każdego wyemitowanego ADR w USA jest składana w depozycie w banku w kraju emitenta odpowiednia liczba akcji tego emitenta. Na czas obrotu ADR akcje te nie mogą opuścić depozytu.

ADR zostały stworzone w 1927 roku w USA. W tamtych czasach chcąc odebrać dywidendy amerykańscy posiadacze angielskich akcji musieli kilka razy w roku osobiście odbyć podróż morską do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 622

Spis treści
Zamów abonament