W przededniu "cichej amnestii"
Liberalizacja przepisów i wcześniejsze warunkowe przedterminowe zwolnienie dla recydywistów
W przededniu "cichej amnestii"
Witold Szkotnicki
Od 20 listopada br. zaczyna obowiązywać ustawa z 12 lipca 1995 r. o zmianie kodeksu karnego, która znacznie liberalizuje dotychczasowe przepisy dotyczące skazanych w warunkach recydywy specjalnej (zwykłej lub wielokrotnej) , określonej w art. 60 k. k. , oraz zawiera nowe określenie recydywy wielokrotnej (art. 60 § 2) . Podobne regulacje zawiera również projekt nowego kodeksu karnego z sierpnia 1995 r. , który znajduje się już w Sejmie.
Ta pośpieszna częściowa nowelizacja starego kodeksu karnego z 1969 r. przewiduje wprowadzenie tzw. cichej amnestii, która spowoduje, że w najbliższym czasie kilka tysięcy recydywistów (z art. 60 k. k. ) wcześniej opuści zakłady karne. Wobec tego nasuwa się zasadnicze pytanie, jak aktualnie możemy pomóc im w niezwykle trudnym procesie społecznej adaptacji w warunkach tzw. kontrolowanej wolności.
Warto również odpowiedzieć na inne pytania:
* co uzasadnia pośpieszną liberalizację dotychczasowych przepisów dotyczących recydywy specjalnej,
* jakie zmiany wnosi ustawa nowelizacyjna w zakresie prawnej regulacji recydywy specjalnej,
* co utrudnia recydywistom zwalnianym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta