Informacje
Informacje
NR 237(3581) 9--10 października 1993
SPOŁECZE
Klęska wyborcza obozu reform
Przyczyny społecz
Jan Winiecki
Truizmem będzie dzisiaj stwierdzenie, że obóz reform, pragnący przeprowadzić Polskę do zachodniej normalności, poniósł klęskę. Warto jednak pamiętać, że już wybory parlamentarne 1991 r. wykazały, że obóz reform, który zdefiniuję jako zespół partii i ugrupowań mieszczący się w normalnym spektrum zachodniej polityki, liczył maksimum 35 -- 40 proc. składu parlamentu. Dalsza redukcja tego stanu posiadania o połowę (UD plus, z pewnymi wahaniami, BBWR) będzie w tych warunkach już tylko kontynuacją trendu spadkowego.
Przyczyny tego stanu rzeczy w idzę w przepleceniu się negatywnie oddziałujących czynników społecznych i politycznych, ogólnych "postsowieckich" i szczególnych polskich. To co ogólne i to co szczególne przeplata się z tym co społeczne lub polityczne, będę więc trzymać się podziału na czynniki społeczne i polityczne klęski obozu reform i rozpocznę od tych pierwszych.
Homo sovieticus kontra homo oeconomicus
Jednym ze słabiej rozeznanych aspektów procesu transformacji jest jej aspekt psychologiczny: reakcje jednostki ukształtowanej przez doświadczenia komunizmu na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta