Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Berling i inni

09 października 1993 | Plus Minus | TS

Na rosyjskiej ziemi zniknęło bez wieści co najmniej 20 tys. amerykańskich żołnierzy

Berling i inni

Gen. broni Zygmunt Berling

Interesującą opinię o Berlingu przesłało 21 IV 1943 Naczelne Dowództwo W ehrmachtu do Ministerstwa Spraw Zagranicznych III Rzeszy. O to jej fragmenty: "W roku 1939 podczas wybuchu wojny niemiecko-polskiej przebywał w W ilnie. W edług informacji znajdujących się tu (tj. w oflagu II D Gross Born- W estfalenhof -- przyp. M. S. ) oficerów, nie odegrał żadnej roli w wojnie polskiej, lecz pozostał w W ilnie jako cywil. Po wejściu w ojsk sowieckich do W ilna oddał się do ich dyspozycji i udał się do Rosji. (. .. ) W edług danych różnych wyższych oficerów sztabowych Berling w zasadzie -- nie mógł udać się do Anglii, ponieważ jego obecność w tamtejszym kręgu polskich wojskowych byłaby nie do przyjęcia.

Jego koledzy przedstawiają Berlinga jako człowieka bez charakteru, którego można kupić za pieniądze. Już w cześniej cechował się radykalną, lewicową postawą. Jego droga życiowa była jakoby wyboista, jego małżeństwa rozpadły się, a przez bliskie otoczenie określany był powszechnie łajdakiem.

Pod względem wojskowym nigdy nie wykazywał szczególnych zdolności, powierzony mu ostatnio 4 pułk piechoty zmarnował bez reszty".

Gen. dyw. Wojciech Bewziuk

Oto fragment...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 84

Spis treści
Zamów abonament