Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

09 października 1993 | Plus Minus | DF

Informacje

Czy nasz w spółczesny język w olny jest od w szelkiego kłamstwa i przezroczysty jak szyba? Uwalniamy się od przeszłości, ale nie pozbywamy się starego języka, który tworzy nowe zasadzki. W miarę naszych sił spróbujmy zatem rozszyfrować obiegowe pojęcia i zbadać meandry językowych zawiłości.

Życie zawsze bogatsze jest niż teoria. Demokracja i dyktatura -- to są przeciwieństwa. Dyktatura, jak informuje "Encyklopedia Powszechna PWN" to forma rządów absolutystycznych, autokratycznych, sprawowanych przez jednostkę lub niewielką grupę osób, znosząca formalnie lub faktycznie swobody demokratyczne. Demokracja zaś -- to forma rządów, w której władza państwowa nominalnie lub faktycznie należy do ludu lub -- inaczej rzecz formułując -- forma ustroju państwa, w którym uznaje się wolę w iększości obywateli jako źródła w ładzy i przyznaje się wszystkim obywatelom równe swobody i prawa polityczne, zapewniające im udział w sprawowaniu w ładzy.

Czyli woda i ogień. Wydaje się, że pogodzić jednego z drugim nie sposób. Ale w historii próbowano te pojęcia ze sobą kojarzyć, trzeba też powiedzieć, że prawie zawsze ze szkodą dla obywateli. Mieliśmy więc np. "demokrację...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 84

Spis treści
Zamów abonament