Książka na ścieżce prywatyzacji
WSiP, Ars Polona, Wiedza Powszechna
Książka na ścieżce prywatyzacji
W Polsce, według danych działającego przy Bibliotece Narodowej Biura ISBN, zarejestrowanych jest obecnie 6900 wydawnictw. Wiele z nich wydało zaledwie jedną, dwie książki. Wydawców aktywnie działających na rynku jest nie więcej niż 500 (opublikowany przez Centrum Informacji o Książce "Katalog Składowy" rejestruje 419 oficyn) . Państwowych wydawnictw jest zaledwie kilkanaście. Jednak obroty tych kilkunastu oficyn stanowią około 30 proc. ogółu obrotów na rynku książki.
Największy w Polsce edytor -- Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne to cały czas firma państwowa. Od dłuższego czasu trwają jednak przygotowania zmierzające do prywatyzacji WSiP-u, który przekształcić ma się w spółkę pracowniczą.
-- Prywatyzacja WSiP-ujest nieunikniona -- mówi dyrektor wydawnictwa Andrzej Chrzanowski. -- Forma spółki prawa handlowego zapewnia większe możliwości rozwoju firmy poprzez wchodzenie na nowe rynki oraz daje szansę efektywniejszego zarządzania przedsiębiorstwem. Przynajmniej w pierwszej fazie prywatyzacji zdecydowaliśmy się na spółkę pracowniczą, choć nie wykluczamy w przyszłości dopuszczenia inwestora zewnętrznego. Optymistyczne, ale i realne, byłoby założenie, że jeszcze w tym roku sprawy związane z prywatyzacją naszej firmy zostaną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta