Ubezpieczający się w zmienionej sytuacji
Ubezpieczający się w zmienionej sytuacji
Przeprowadzona 8 marca 1995 r. obszerna nowelizacja ustawy z 28 lipca 1990 r. odziałalności ubezpieczeniowej, która weszła w życie 22 października (Dz. U. nr 96, poz. 478) , dość istotnie zmieniła sytuację ubezpieczającego, czyli podmiotu wykupującego polisę. Warto przyjrzeć się niektórym nowościom.
Już przy zawieraniu umowy ubezpieczający korzysta z uprawnień, które wcześniej mu nie przysługiwały. Zakład ubezpieczeń obowiązany jest mianowicie doręczyć mu pełny tekst ogólnych warunków ubezpieczenia (o. w. u. ). Muszą one być podpisane przez co najmniej dwóch członków zarządu zakładu (art. 6. ust. 5 ustawy o działalności ubezpieczeniowej) . Z tym przepisem wiąże się sporo istotnych kwestii.
Zawarcie umowy
Przede wszystkim trzeba wyraźnie podkreślić, że nałożonego na zakład ubezpieczeń obowiązku nie skorelowano z żadną sankcją cywilnoprawną. Ewentualne niedoręczenie przez zakład ubezpieczeń tekstu o. w. u. bądź doręczenie tekstu, który nie spełnia wymogów formalnych, nie będzie zatem skutkowało wadliwością czynności prawnej ani nie uprawni ubezpieczającego do odstąpienia od umowy. Wydaje się jednak, że braku odrębnie określonej sankcji nie można rozpatrywać w kategoriach luki prawnej. Jak bowiem stanowi przepis art. 358 § 1 kodeksu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta