Wziąć się za rekiny, pofolgować płotkom
Jak zmienić koncepcję postępowania z recydywą specjalną
Wziąć się za rekiny, pofolgować płotkom
Witold Szkotnicki
Gruntowna i radykalna zmiana dotychczasowego modelu walki z recydywą jest konieczna. Surowe represje przewidziane w kodeksie karnym z 1969 r. nie ograniczyły zjawiska recydywy; w ostatnich latach powrotność do przestępstwa szerzy się niepokojąco i niebezpiecznie. Przyczyn tego nie należy upatrywać wyłącznie w często krytykowanych wadliwościach uregulowań prawnych (np. art. 60--61) i w niedostatkach naszego systemu penitencjarnego.
Okoliczności powrotu do przestępstwa są bowiem przeważnie bardzo złożone. Ich przyczyną jest także bardzo źle funkcjonująca opieka postpenitencjarna, a przede wszystkim system różnorodnych środków oddziaływania mieszczących się w sferze polityki społecznej. Zapobiegać i zwalczać recydywę trzeba nie tylko za pomocą odpowiednio zmodyfikowanego systemu środków penalnych mieszczących się w sferze polityki kryminalnej, ale również -- i to przede wszystkim -- rozbudowując dotychczasowe (domy dla bezdomnych, ośrodki opieki społecznej itp. ) i uruchomiając nowe środki oddziaływania i pomocy ze sfery polityki społecznej.
Recydywiści ze względu na ich trudne problemy osobiste, takie jak np. częste nadużywanie alkoholu, zaburzenia psychiczne oraz problemy z pracą zarobkową i stabilizacją rodzinną,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta