Genetyka w browarze
Odmienione drożdże produkują piwo
Genetyka w browarze
Produkcja piwa należy bez wątpienia do najstarszych opracowanych przez człowieka biotechnologii, a więc procesów produkcyjnych wykorzystujących żywe organizmy do stworzenia pożądanych przez człowieka produktów. Przez wieki zmieniło się w browarach wiele, jedno wszakże pozostawało bez zmian: piwo fermentowało dzięki naturalnym szczepom drożdży. Ale uwaga, smakosze wszystkich krajów, bądźcie czujni! Oto można już trafić na piwo, w którego wyprodukowaniu pomogła inżynieria genetyczna. Jasny "lager" marki Nutfield Lyte jest pierwszym napitkiem, który fermentował przy użyciu szczepu drożdży stworzonego w laboratorium.
Jak informuje brytyjski tygodnik "New Scientist", mały browar w Nutfield (hrabstwo Surrey) , miejscowości będącej główną kwaterą Międzynarodowej Fundacji Badań Piwowarskich (Brewing Research Foundation International) , warzy już piwo, podczas fermentacji którego wykorzystuje się drożdże przetworzone przez genetyków. Nutfield Lyte ma o jeden procent...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta