Wydanie dziecka
Po wyroku sądowym
Wydanie dziecka
Janina Zaporowska, Jacek Mazurkiewicz
Konflikty dotyczące miejsca pobytu małoletnich dzieci bywają niezwykle dramatyczne dla wszystkich, którzy w nich uczestniczą. Tyle że dorośli mają mniej lub bardziej skuteczne mechanizmy obronne, będące swoistym psychicznym parasolem w sytuacji, gdy wbrew ich woli odbiera się im własne dziecko. Najbardziej bezbronne są same dzieci, uwikłane w spory dorosłych, rozdarte między uczuciami żywionymi do obojga rodziców, najboleśniej odczuwające zagrożenie dla podstawowej emocjonalnej potrzeby -- bezpieczeństwa. Nawet więc wtedy, gdy wykonanie wyroku nakazującego wydanie dziecka odbywa się "w rękawiczkach", nieuchronny jest jego niepokój, stres czy nawet najzwyklejszy strach. Cóż zaś dopiero w licznych sytuacjach, kiedy werdykt egzekwuje się według scenariusza typowej komorniczej procedury, gdzie nie ma i nie może być miejsca na żadne sentymenty.
Co prawda, ustawodawca uznał za celowe pewne odstępstwa w razie wykonywania wyroków nakazujących wydanie dziecka, lecz nie są to instrumenty dostateczne. I przede wszystkim, jak unaocznia niekiedy dramatyczna praktyka, nie są skuteczne. Nie sposób więc podzielić opinii E. Wengerka, że kodeks postępowania cywilnego stwarza gwarancje jak najbardziej humanitarnego wykonywania takich orzeczeń (Sądowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta