Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Budowa na cudzym gruncie

12 stycznia 1996 | Prawo | AB

Budowa na cudzym gruncie

Opłata skarbowa

Adam Bieranowski

W piśmie Departamentu Podatków Bezpośrednich i Opłat Ministerstwa Finansów z 12 października 1995 r. (znak: PO 7-B-825-417/ 7105/ 95) stwierdza się: "Umowa przenosząca własność działki za wynagrodzeniem (art. 231 § 1 i 2 k. c. ) stanowi realizację przysługującego samoistnemu posiadaczowi lub właścicielowi gruntu roszczenia o przeniesienie własności gruntu za odpowiednim wynagrodzeniem. Nabycie to przybiera postać umowy sprzedaży i podlega opłacie skarbowej na zasadach ogólnych". Moim zdaniem MF błędnie zakwalifikowało tę umowę jako sprzedaż i w konsekwencji nieprawidłowo przyjęło, że podlega opłacie skarbowej.

Istota zagadnienia sprowadza się do udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy umowa przeniesienia własności gruntu za odpowiednim wynagrodzeniem może być kwalifikowana jako umowa sprzedaży. Zgodnie bowiem z art. 1 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o opłacie skarbowej z 31 stycznia 1989 r. (Dz. U. nr 4, poz. 23 ze zm. ) umowa sprzedaży podlega opłacie skarbowej. Należy przy tym podkreślić, że przedmiotem opłaty są jedynie czynności cywilnoprawne enumeratywnie wskazane w tej ustawie.

W pierwszej kolejności krótkiego omówienia wymaga unormowanie art. 231 k. c. Stosownie do jego § 1 osoba, która wzniosła budynek lub inne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 644

Spis treści
Zamów abonament