Między konfliktami a sojuszem
Rosja -- Chiny
Między konfliktami a sojuszem
Rosja i Chiny, wielcy sąsiedzi znad liczącej 4 tys. 300 km wspólnej granicy, zdobyły się w ostatnich kilku latach na taką politykę wobec siebie, która gwarantuje im równowagę wpływów w całej Azji. Dwustronne stosunki obu mocarstw nuklearnych i państw członkowskich Rady Bezpieczeństwa ONZ mogą wskutek tego stanowić przeciwwagę dla wpływów amerykańskich -- przynajmniej w dziedzinie politycznej i wojskowej. Trudno byłoby to samo twierdzić w odniesieniu do gospodarki i to jest zapewne decydującym powodem, dla którego Stany Zjednoczone mogą być jeszcze przez kilkanaście lat spokojne o swoją pozycję w krajach kontynentu azjatyckiego i Zachodniego Pacyfiku.
W Rosji i w Chinach nie brakuje polityków, którzy uznają, że Waszyngton podąża w polityce azjatyckiej podobnym kursem wobec obu tych państw. Może to sprzyjać zbliżeniu między Moskwą a Pekinem. W konsekwencji może też ułatwić Federacji Rosyjskiej reorientację polityki zagranicznej ku wschodowi, co i tak, zdaniem niektórych dyplomatów i politologów, musi nastąpić wobec niepowodzeń Rosji w polityce zachodniej, głównie w stosunkach z sojuszem transatlantyckim i Europą Środkową. Wiceminister spraw zagranicznych Rosji, Aleksander Panow, odpowiedzialny za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta