Mit o bogactwie
Mit o bogactwie
Zwykło się mówić: Polska na węglu stoi, i rzeczywiście jest on zasadniczym naszym "bogactwem". Zdaniem ministra przemysłu i handlu Klemensa Ścierskiego jego zasoby wystarczą jeszcze na sto lat. Kraj nasz zasobny jest także w inne surowce mineralne -- stwierdził minister -- lecz wydobycie ich nie zawsze jest możliwe, a po uwzględnieniu kosztów ochrony środowiska bywa nieekonomiczne.
Wiceminister ochrony środowiska, główny geolog kraju Krzysztof Szamałek twierdzi, że powinniśmy przeszacować to, co mamy, skończyć z mitem zasobności kraju w surowce, sprawić, aby nasza gospodarka wzorem innych, zachodnich, była w stanie w ciągu kilku miesięcy podjąć lub wstrzymać wydobycie konkretnych kopalin w zależności od koniunktury na rynkach światowych.
Węgla ubywa
W grupie surowców energetycznych podstawową rolę odgrywają węgiel kamienny ibrunatny. W 1994 r. nastąpił duży ubytek zasobów węgla kamiennego. Spowodowane jest to urealnieniem bilansu zasobów. W poprzednich latach udokumentowano znaczne ilości zasobów węgla kamiennego do głębokości 1500 m-- praktycznie niedostępne ze względów górniczych do eksploatacji. Obecnie jako bilansowe traktuje się zasoby do głębokości 1000 m, a wyjątkowo, udostępnione poziomami eksploatacyjnymi, do 1200 m.
Podobnie nastąpiło zmniejszenie zasobów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta