Referendum: wojewódzkie komisje
Referendum: wojewódzkie komisje
Państwowa Komisja Wyborcza uchwaliła 10 stycznia wytyczne dla wojewódzkich komisji do spraw referendum, dotyczące przygotowania i przeprowadzenia referendów zarządzonych na 18 lutego 1996 r.
Wojewódzkie komisje mają obowiązek kontrolować prawidłowość tworzenia obwodów głosowania w sposób określony w ustawie o referendum z 29 czerwca 1995 r. oraz ordynacji wyborczej do Sejmu RP z 28 maja 1993 r. Głosowanie przeprowadza się w obwodach utworzonych dla wyborów do Sejmu 19 września 1993 r. W uzasadnionych wypadkach, wynikających przede wszystkim ze zmian w podziale administracyjnym kraju, istnieje możliwość dokonania zmian w podziale na obwody głosowania. Jeśli w wyborach do Sejmu w 1993 r. w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych nie było obwodów, to teraz można je powołać.
Nie wymagają zmiany uchwały rad gmin z 1993 r. o utworzeniu obwodów głosowania, jeśli granice obwodów pozostają te same, nastąpiła jedynie zmiana nazw ulic. Obwieszczenie o obwodach powinno po prostu zawierać aktualne nazwy ulic wraz z informacją o dokonanej zmianie.
Wojewódzkie komisje mają obowiązek sprawdzić, czy obwieszczenia komisji obwodowej o granicach i numerach obwodów zostały rozplakatowane najpóźniej w 35 dniu przed dniem referendum, czyli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta