System mozaikowy
Organizacje działające na polskim rynku prasowym
System mozaikowy
Grzegorz Sieczkowski
Zmiany polityczne w 1989 roku spowodowały, że w szybkim tempie doszło również do olbrzymich przeobrażeń na rynku prasowym. Najpierw został zlikwidowany koncern RSW, który w systemie komunistycznym wydawał prawie całą polską prasę i nią dysponował. Dokonano prywatyzacji większości gazet -- rzeczy dotąd bez precedensu w polskiej gospodarce. Niemal równolegle na krajowy rynek zaczęli wchodzić wydawcy zagraniczni, którzy dysponowali niezbędnym kapitałem, bo większość tytułów wymagała doinwestowania. W ciągu kilku lat podniosła się jakość druku, prawie we wszystkich redakcjach doszło do małej rewolucji technicznej.
Jednak rychło okazało się, że w tych nowych warunkach pojawiły się nowe problemy związane z kształtowaniem się rynku prasowego, zmianami w preferencjach czytelników, z koniecznością utrzymywania gazet przede wszystkim z reklam. Okazało się też, że wokół prasy powstają zupełnie nowe środowiska, gdy środowisko dziennikarskie jest mocno podzielone i słabo zorganizowane.
Organizacje ponadśrodowiskowe
Próbą integracji bardzo różnych niekiedy środowisk na rynku polskich środków masowego przekazu jest Konferencja Mediów Polskich, która powstała w 1995 roku. W jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta