Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Indos zastawniczy

09 lutego 1996 | Prawo | MF

Indos zastawniczy

Mariusz Fras

Reaktywowany obrót wekslowy budzi żywe zainteresowanie prawników prawem wekslowym. Ważnym zagadnieniem dla praktyki jest obrót wierzytelnościami z papierów wartościowych, zwłaszcza wekslami.

Obrót wekslami jako papierami wartościowymi na zlecenie jest w istotny sposób uproszczony, albowiem mogą być łatwo przenoszone na indos.

Indos jest pisemnym oświadczeniem na odwrotnej stronie weksla lub przedłużku, które stwierdza przeniesienie praw z weksla na inną osobę. Ten, kto przenosi prawa z weksla, jest nazywany indosantem, a ten, na czyją rzecz przeniesienie następuje -- indosatariuszem (art. 921

9

§ 2 kodeksu cywilnego) . Indos pełny, zawierający nazwisko indosatariusza i podpis indosanta, zwykle brzmi: "Ustępuje na zlecenie x. , podpis osoby z". Pierwszym indosantem może być tylko remitent, tj. wekslobiorca (osoba, na której rzecz lub na której zlecenie ma nastąpić zapłata sumy wekslowej) , następnymi indosantami -- kolejni indosatariusze wekslowi.

Na ustanowienie prawa zastawu na wierzytelności wekslowej (na sumie wekslowej) zezwala indos zastawniczy,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 669

Spis treści
Zamów abonament