Zadatek wzmacnia umowę
Zadatek wzmacnia umowę
Od wieków wiadomo, że dobrze sporządzony kontrakt to gwarancja jego realizacji. Jeżeli wykonanie umowy zróżnych względów okazało się niemożliwe, to przynajmniej daje on pewność, iż dodatkowe zastrzeżenia umowne spełnią swoją funkcję względem stron. Zastrzeżeniami tymi są: zadatek, umowne prawo odstąpienia, odstępne, odszkodowanie umowne, odsetki. Wpływają one bezpośrednio lub pośrednio na stopień związania stron umową, pozwalając kształtować ją bardziej elastycznie.
Genezy prawnej instytucji zadatku można doszukiwać się w tradycjach prawa rzymskiego, które uważało, iż zadatek stanowi dowód lub znak zawarcia umowy nieformalnej. Takie stwierdzenie w nauce współczesnego prawa uznano za niepoprawne. Jak zatem wygląda kształt prawny zadatku w naszym prawie cywilnym, jakie są podstawy prawne jego funkcjonowania, a także skutki wiążące się z tą instytucją prawa kontraktowego?
Zadatek ma ugruntowaną pozycję prawną, czego wyrazem jest art. 394 kodeksu cywilnego. W praktyce przez zadatek rozumie się pewną sumę pieniężną lub rzecz daną przy zawarciu umowy. Co więcej, w umowach często zadatek myli się z zaliczką, traktując je zamiennie, bądź dość swobodnie operuje się tymi terminami, nie znając ich specyfiki prawnej, odmienności i podobieństw.
Normatywna instytucja zadatku ujęta w art. 394 § 1 k. c. pozwala na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta