Granice wolności związkowej
Trzeba zmienić przepisy
Granice wolności związkowej
Jerzy Chłopiński
Przepisy ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. nr 55, poz. 234 ze zm. ) konstruują ochronę stosunku pracy działaczy związkowych w następujący sposób: bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej pracodawca nie może ani wypowiedzieć, ani rozwiązać stosunku pracy z pracownikiem będącym członkiem zarządu lub komisji rewizyjnej tej organizacji w czasie trwania mandatu oraz przez rok po jego wygaśnięciu, a z członkiem komitetu założycielskiego -- przez sześć miesięcy od dnia jego utworzenia.
Pracodawca nie może też -- bez zgody zarządu tej organizacji -- jednostronnie zmienić warunków pracy lub płacy na niekorzyść tych pracowników (z wyjątkiem sytuacji określonej w przepisach ustawy z 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy -- Dz. U. z 1990 r. nr 4, poz. 19 ze zm. ).
Przepisy uzależniają więc wypowiedzenie i rozwiązanie stosunku pracy od zgody zarządu zakładowej organizacji związku. Nawet zaistnienie okoliczoności określonych w art. 52 kodeksu pracy, jak np. popełnienie przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnienie pracownika na zajmowanym stanowisku czy zawiniona utrata uprawnień koniecznych do wykonywania określonej pracy, nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta