Personalia, lustracja, płace
Personalia, lustracja, płace
Rozmowa z prof. Adamem Strzemboszem, przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa, pierwszym prezesem Sądu Najwyższego
Prezydent Aleksander Kwaśniewski spotkał się 14 lutego z Krajową Radą Sądownictwa. Przypomnijmy, kiedy i w jakim celu została ona powołana.
Krajowa Rada Sądownictwa, utworzona na mocy ustawy z 20 grudnia 1989 r. , powstała na początku 1990 r. Wyłączono wówczas czynniki administracyjne, przede wszystkim z resortu sprawiedliwości, z procesu powoływania i awansowania na stanowiska sędziowskie. Wspomnieć przy okazji wypada, że ustawa o ustroju sądów powszechnych, w swojej pierwszej, bardzo radykalnej wersji, właściwie oddawała w ręce samorządu sędziowskiego powoływanie prezesów sądów. Miał on proponować ministrowi sprawiedliwości dwóch kandydatów na prezesów sądów apelacyjnych i wojewódzkich. Miał też szerokie uprawnienia w powoływaniu prezesów sądów rejonowych. Ta regulacja uległa zmianie w 1993 r. , i od tej pory minister sprawiedliwości powołuje spośród sędziów danego sądu lub sądów wyższych prezesa odpowiedniego sądu. Samorząd sędziowski może się temu jednak sprzeciwić kwalifikowaną większością głosów. KRS rozpoznaje wnioski o powołanie na stanowiska sędziowskie, zgłaszane przez zgromadzenia ogólne sądów wojewódzkich,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta