Konieczne następne podejście
Reforma centrum gospodarczego
Konieczne następne podejście
Jerzy Drygalski
W styczniu rząd przesłał do parlamentu zapowiadany od wielu miesięcy pakiet projektów ustaw określający prawne podstawy reformy tzw. centrum gospodarczego. W pakiecie tym są między innymi projekty ustaw o utworzeniu urzędu ministra Skarbu Państwa i o utworzeniu urzędu ministra prywatyzacji. Projekty te modyfikują dotychczasowy system nadzoru właścicielskiego. Niestety, proponowane zmiany są dalece nie wystarczające. Jest to kolejny i przejściowy kompromis.
Nadzór właścicielski Skarbu Państwa nad państwowym sektorem przedsiębiorstw jest modelowym przykładem rozpoczętych i nie dokończonych reform, braku konsekwencji w reformowaniu państwa, ścierania się sprzecznych interesów elit władzy, resortów, branżowych grup interesów, wreszcie skuteczności oddolnej presji przedsiębiorstw. Jest to systemowa hybryda łącząca cechy systemu nakazowo-rozdzielczego i gospodarki rynkowej -- swoisty pomost między gospodarką lat 80. i lat 90.
Dynamika zmian
Zasadnicze prawne zręby obowiązującego systemu nadzoru właścicielskiego tworzy ustawa o przedsiębiorstwie państwowym i pakiet ustaw jej towarzyszących (w tym ustawa o samorządzie pracowniczym przedsiębiorstwa państwowego) . Ustawy te choć nadal regulują funkcjonowanie przedsiębiorstw państwowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta