Referendum uwłaszczeniowe: dzieli koalicję, łączy opozycję
Referendum uwłaszczeniowe: dzieli koalicję, łączy opozycję
Idea przeprowadzenia referendum w sprawie powszechnego uwłaszczenia obywateli podzieliła koalicję, zjednoczyła zaś "Solidarność", opozycyjne partie prawicowe oraz Kościół katolicki. Te ostatnie wezwały do udziału w referendach 18 lutego i głosowania "tak" na wszystkie postawione w nich pytania, poza rozszerzeniem NFI. Za objęciem tym programem dalszych przedsiębiorstw opowiadają się praktycznie tylko dwa ugrupowania: SLD i UW, przy czym SLD nie zajmuje jednolitego stanowiska w sprawie referendum, a jego członek, OPZZ, wzywa do niebrania udziału w głosowaniu. Natomiast PSL, koalicjant SLD, chce głosować tak, jak ugrupowania solidarnościowe.
Przypomnijmy, że w najbliższą niedzielę odbędą się dwa referenda. Pierwsze, w sprawie powszechnego uwłaszczenia obywateli, zarządził prezydent Lech Wałęsa na prośbę NSZZ "Solidarność" zadając jedno pytanie:
l
Czy jesteś za przeprowadzeniem powszechnego uwłaszczenia obywateli?
Drugie referendum, w sprawie sposobu rozdysponowania majątku państwowego, zarządził uchwałą Sejm z inicjatywy Sojuszu Lewicy Demokratycznej, przy czym ostatnie z czterech pytań zaproponowała Unia Wolności:
l
Czy jesteś za tym, aby zobowiązania wobec emerytów i rencistów oraz pracowników sfery budżetowej wynikające z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta