Dokument, który wiąże partnerów
Pierwszy komentarz do zmienionego kodeksu pracy
Dokument, który wiąże partnerów
Krzysztof Rączka
Znowelizowany kodeks wprowadza liczne istotne zmiany w problematyce umów o pracę.
Dla praktyki ważny jest nowy art. 25 (1) k. p. Zgodnie z nim każda kolejna trzecia umowa na czas określony, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem następnej nie przekroczyła miesiąca, jest równoznaczna z zawarciem umowy o pracę na czas nie określony.
Unormowanie to jest reakcją na nazbyt częste w ostatnich latach wykorzystywanie umów na czas określony przy zatrudnianiu pracowników. W ten sposób pracodawcy starają się omijać rozbudowaną konstrukcję ochrony trwałości stosunku pracy zawartego na czas nie oznaczony, a zwłaszcza stosunkowo długie, ich zdaniem, okresy wypowiedzenia; obowiązek współdziałania ze związkami zawodowymi przy rozwiązywaniu stosunku pracy; uzasadniania wypowiedzenia umowy o pracę; rozbudowany katalog roszczeń pracowniczych w razie wadliwego wypowiedzenia takiej umowy, czy wreszcie odprawy związane z rozwiązaniem stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy. Aby zapobiec temu niekorzystnemu, z pracowniczego punktu widzenia, zjawisku, wprowadzono zasadę automatycznego przekształcania się trzeciej, kolejnej umowy na czas określony w umowę na czas nie określony....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta