Niezawisłość sędziowska
Niezawisłość sędziowska
Marek Antoni Nowicki
Półtora roku temu, 13 października 1994 r. , Komitet Ministrów Rady Europy przyjął rekomendację dotyczącą niezawisłości sędziów, ich efektywności i roli (nr R/ 94/ 12) , do dzisiaj prawie w Polsce nie znaną.
Rekomendacja odnosi się do wszystkich osób pełniących funkcje sądowe, orzekających w sprawach konstytucyjnych, karnych, cywilnych, gospodarczych i administracyjnych. Stosuje się ją również do ławników i innych sędziów niezawodowych, chyba że z kontekstu jasno wynika, iż zasady odnoszą się do sędziów zawodowych, np. w sprawie wynagrodzeń lub awansowania.
Rekomendacja potwierdza ogólne zasady niezawisłości sędziowskiej i należy podejmować wszelkie niezbędne kroki dla jej poszanowania, ochrony i promowania. W szczególności niezawisłość sędziowska powinna być zagwarantowana przez wprowadzenie do konstytucji lub ustaw odpowiednich przepisów lub przez inkorporowanie postanowień rekomendacji do prawa krajowego. W zależności od tradycji prawnej poszczególnych państw można np. wprowadzić regułę, że orzeczenia sądów mogą ulec zmianie wyłącznie w drodze procedury odwoławczej przewidzianej przez prawo. Tylko sądy mogą decydować, zgodnie z prawem, o swojej właściwości w konkretnej sprawie. Poza decyzjami o zastosowaniu amnestii, łaski lub innymi o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta