Nowa podstawa wykładni polskiego prawa
Inspirujące reguły
Nowa podstawa wykładni polskiego prawa
Zbigniew Cichoń
Pogląd o konieczności stosowania Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności przez sądy polskie przy rozstrzyganiu konkretnych spraw wyraziłem wkrótce po jej ratyfikacji, przedstawiając zarazem jej wpływ na funkcjonowanie sądów w innych państwach ("Rzeczpospolita" z 22--23 października 1994 r. "Konwencja Europejska a prawo wewnętrzne") .
Nie minęło wiele czasu, a Sąd Najwyższy w postanowieniu z 11 stycznia 1995 r. (III ARN 75/ 94; publ. w Orzecznictwie Sądu Najwyższego -- Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, nr 9/ 21/ z 1995 r. ), wyraził identyczny pogląd.
SN stwierdził mianowicie:
1. Od momentu wstąpienia Polski do Rady Europy orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu może i powinno być uwzględniane przy interpretacji przepisów prawa polskiego.
2. Jeśli przedmiotem sprawy sądowej jest wniosek strony o udzielenie jej przez administrację pomocy finansowej w znacznej wysokości, to rozpatrywaniu równoczesnego wniosku strony o zwolnienie od kosztów sądowych powinna towarzyszyć szczególna skrupulatność, a jego ewentualne odrzucenie lub oddalenie powinno być szczególnie wnikliwie i dokładnie uzasadnione, by nie mogło...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta