Bez entuzjazmu o demokracji
Nigdy się nie dowiemy, czy ludziom w PRL było dobrze czy źle, gdyż na ich dzisiejsze oceny przeszłości bardzo silny wpływ mają oceny stanu obecnego.
Bez entuzjazmu o demokracji
Jaki jest stan wiedzy społeczeństwa o zasadach funkcjonowania nowego ustroju politycznego? Od czego zależy akceptacja i pozytywna ocena demokratycznego ładu? Jaką rolę odgrywają doświadczenia i ocena PRL, jaką ocena życia po 1989 roku, a jaką ogólniejsze nastawienia? Jak wreszcie kształtuje się gotowość do uczestniczenia w demokratycznym ładzie i od czego ona zależy? -- takie pytania postawił zespół naukowców Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczynając badania "Społeczeństwo polskie wobec wyzwań demokracji". Badania, których fragmenty wstępnych wyników omawiamy, przeprowadzili: Mirosława Grabowska, Ewa Siellawa-Kolbowska, Krzysztof Kosela, Antoni Sułek i Tadeusz Szawiel.
Doświadczenie PRL
-- Nigdy się nie dowiemy, czy ludziom w PRL było dobrze czy źle -- twierdzi prof. Antoni Sułek -- gdyż na ich dzisiejsze oceny przeszłości bardzo silny wpływ mają oceny stanu obecnego.
Według połowy badanych zmiana ustroju w 1989 roku pogorszyła ich sytuację życiową, a tylko jedna czwarta odczuwa tę zmianę jako korzystną. Prawie takie same proporcje występują w ocenie sytuacji politycznej -- 42 procent respondentów jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta