Większość spraw kończy egzekucja komornicza
Większość spraw kończy egzekucja komornicza
W ciągu ostatnich pięciu lat sytuacja na rynku pracy zmieniła się ito diametralnie. Czy w związku z tym inaczej toczą się spory ze stosunku pracy znajdujące finał w sądzie apelacyjnym?
Nie mogło być inaczej. Kodeks pracy z 1974 r. regulował stosunki między pracownikami i dość szczególnym pracodawcą, jakim było państwo. Przewidywał wprawdzie pewne odrębności dla sektora prywatnego, jednak ich znaczenie było niewielkie.
Państwowy pracodawca np. na ogół skwapliwie wykonywał wyroki, co najwyżej -- dochodziło do nieporozumień. Nawet one należały jednak do rzadkości. Teraz większość spraw pracy kończy egzekucja komornicza, nieraz przeprowadzana z dużymi trudnościami. Z punktu widzenia sądu jest to chyba podstawowa różnica dawniejszych i dzisiejszych postępowań.
Jeśli prywatni pracodawcy nie chcą dobrowolnie wykonywać nawet wyroków sądowych, to prawdopodobnie dość niefrasobliwie podchodzą do przepisów prawa pracy.
Niefrasobliwość ta przejawia się w różny sposób, np. w niechęci do dokumentowania stosunku pracy. Kiedyś było nie do pomyślenia, by w uspołecznionym przedsiębiorstwie nie zawierano na piśmie umów zatrudnienia. Teraz nagminnie praca jest świadczona, choć nie wiadomo, jakie warunki uzgodniły strony. Akta osobowe prowadzi się nienależycie, nie ma najczęściej w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta