Na początku był robak
Świat zwierząt zapoczątkowała wielka eksplozja biologiczna
Na początku był robak
Pierwsze kręgowce, a raczej ich protoplaści, są znacznie starsze niż dotąd podejrzewali uczeni. Wskazują na to wyniki badań, jakie grupa uczonych szwedzkich i chińskich przeprowadziła w południowochińskiej prowincji Chengjiang. Ustalenia te skłaniają też do wniosku, że na początku kambru, gdzieś przed 530 mln lat, ewolucja wymyśliła wszystkie gatunki żywych organizmów, które przetrwały do dziś. Najciekawsze, że ten wielki przełom w rozwoju życia na Ziemi nie odbył się stopniowo, etapami, lecz nagle, w gigantycznej eksplozji nowych form życia.
Stopniowo za to komplikuje się obraz ewolucji, jaki tworzą przed nami uczeni. Dawno już zarzucili oni pogląd, że na naszej planecie wszystko rozwijało się krok po kroku, od prostych form do coraz bardziej skomplikowanych. Teoria ta, nazywana klasyczną, pozostała już raczej tylko w podręcznikach, ale i w nich trzeba będzie niedługo wprowadzić wiele poprawek, jeśli potwierdzą się najnowsze wyniki badań.
Zalążki nowego życia
Paleontolodzy z trudem poszukują resztek żywych organizmów, tym bardziej że niewiele z nich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta