Informacje
Informacje
Stan konta bankowego i dokonywane na nim przelewy są prywatną sprawą właściciela, zagwarantowaną prawnie przez bank lub towarzystwo kredytowe. Bez jego osobistej zgody do konta nie ma nawet dostępu tutejszy urząd skarbowy (Inland Revenue) .
"Wejście" na konto przez inspektora Inland Revenue, bez zgody właściciela jest tutaj rozumiane jako "naruszenie prywatności osobistej", a zatem jest łamaniem prawa. Nie planuje się obecnie żadnych zmian w obowiązujących wtym zakresie przepisach. Jedyna sytuacja, w jakiej może nastąpić odejście od obowiązującej tajmnicy kont bankowych, powstaje wówczas, kiedy istnieją poważne dowody , iż jego posiadacz zamieszany jest w oszustwa podatkowe, nadużycia finansowe lub pranie brudnych pieniędzy. W takim wypadku, potrzebny jest jednak nakaz sądowy, który obejmuje wgląd lub skonfiskowanie konta przez policję.
Ewa Turska z Londynu
Tajemnica bankowa nie jest w Niemczech uregulowana żadnymi szczególnymi przepisami. Jej zachowanie wynika z przepisu konstytucyjnego, gwarantującego każdemu wolność osobistą. Ta wolność obejmuje również monopol obywatela na dysponowanie danymi dotyczącymi jego osoby, w tym także danymi o stanie majątkowym. Od 1977 roku pracownicy niemieckich banków muszą składać zobowiązania do zachowania w tajemnicy informacji uzyskanych na skutek zetknięcia się z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta