Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Aleksander Porębski

19 lutego 1996 | Ekonomia | AK

Sylwetki biznesu

Aleksander Porębski

Firma, którą założył wraz z rodziną i znajomymi -- Spółdzielnia Handlowa Vega w Lublinie, należy obecnie do najbardziej nietypowych na gospodarczej mapie Polski. Handluje z ok. 8000 partnerami w kraju i za granicą, osiąga 6 mln zł obrotu miesięcznie i formalnie nie zatrudnia żadnego pracownika. Cała działalność prowadzona jest przez inne firmy, które świadczą Vedze swoje usługi. On sam jest prezesem Rady Właścicieli Spółdzielni.

Przedsiębiorcą został, jak mówi, z powodów rodzinnych. Studiował na uniwersytecie łódzkim, by, zgodnie z rodzinną tradycją, poświęcić się pracy nauczycielskiej. Okazało się jednak, że żona odziedziczyła w Nałęczowie dom, którym należało się zająć. Wyjechali więc w Lubelskie i otworzyli kawiarnię, w której można było posmakować niedostępnych wówczas za złotówki (początek lat 80. ) zagranicznych łakoci. Sklepikarze kupowali je w Peweksie nie przyznając się do tego, gdyż urzędowy kurs dolara był 10-krotnie niższy od oficjalnego. Obliczona w ten sposób marża wychodziła ponad 100 proc. , gdy w rzeczywistości nie przekraczała 10. On postanowił kupować też w Peweksie, lecz oficjalnie i na rachunki, przeznaczone dla fiskusa. Płacił jednak bonami, które kupował po cenach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 678

Spis treści
Zamów abonament