Aleksander Porębski
Sylwetki biznesu
Aleksander Porębski
Firma, którą założył wraz z rodziną i znajomymi -- Spółdzielnia Handlowa Vega w Lublinie, należy obecnie do najbardziej nietypowych na gospodarczej mapie Polski. Handluje z ok. 8000 partnerami w kraju i za granicą, osiąga 6 mln zł obrotu miesięcznie i formalnie nie zatrudnia żadnego pracownika. Cała działalność prowadzona jest przez inne firmy, które świadczą Vedze swoje usługi. On sam jest prezesem Rady Właścicieli Spółdzielni.
Przedsiębiorcą został, jak mówi, z powodów rodzinnych. Studiował na uniwersytecie łódzkim, by, zgodnie z rodzinną tradycją, poświęcić się pracy nauczycielskiej. Okazało się jednak, że żona odziedziczyła w Nałęczowie dom, którym należało się zająć. Wyjechali więc w Lubelskie i otworzyli kawiarnię, w której można było posmakować niedostępnych wówczas za złotówki (początek lat 80. ) zagranicznych łakoci. Sklepikarze kupowali je w Peweksie nie przyznając się do tego, gdyż urzędowy kurs dolara był 10-krotnie niższy od oficjalnego. Obliczona w ten sposób marża wychodziła ponad 100 proc. , gdy w rzeczywistości nie przekraczała 10. On postanowił kupować też w Peweksie, lecz oficjalnie i na rachunki, przeznaczone dla fiskusa. Płacił jednak bonami, które kupował po cenach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta