Są zyski, ale mniejsze niż zakładano
Restrukturyzacja BIG Banku
Są zyski, ale mniejsze niż zakładano
30 listopada minęły 3 lata od czasu, gdy przeprowadzono pierwszą w polskiej bankowości fuzję. Bank Inicjatyw Gospodarczych BIG przejął upadający Łódzki Bank Rozwoju. Do tej pory to połączenie budzi duże emocje. Wiele osób, w tym nawet niektórzy ekonomiści, uważa, że BIG za marne grosze kupił kurę znoszącą złote jaja. Z drugiej strony jednak niektórzy analitycy giełdowi uważają, że BIG Bank, czyli dawny ŁBR jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka, który muszą brać pod uwagę wszyscy inwestujący w akcje BIG. Dziś, po 2 latach realizacji programu restrukturyzacji BIG Banku, widać, że z jednej strony sanowany bank zaczyna wychodzić na prostą, a z drugiej strony, że restrukturyzacja może trwać dłużej niż pierwotnie zakładano.
30 listopada 1992 r. skończył się rok od wprowadzenia zarządu komisarycznego w Łódzkim Banku Rozwoju. Prawo nie zezwalało na dłuższe jego utrzymywanie. Kolejni potencjalni inwestorzy wycofywali się z rozmów o przejęciu banku. Wszystko wskazywało na to, że trzeba będzie wystąpić o ogłoszenie bankructwa banku. Tymczasem w banku było około 120 mln zł (1, 2 bln PLZ -- grudzień 1992 r. ) wkładów osób fizycznych, które miały gwarancje Skarbu Państwa (Ministerstwo Finansów twierdziło, że nie mają) . Dopiero ostatniego dnia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta