Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Korygowanie opatrzności

21 lutego 1996 | Nauka i Technika | KK

Korygowanie opatrzności

Istnieją rzeczy "ogólnie znane", o których jednak mało kto ma konkretne pojęcie. Należy do nich między innymi TEN WYNALAZEK. Zesłała go prehistorykom sama opatrzność. W 1947 roku amerykański chemik Willard Frank Libby opracował metodę ustalania wieku przedmiotów pochodzenia organicznego na podstawie pomiaru promieniotwórczości izotopu węgla C 14; za swoje prace otrzymał Nagrodę Nobla w 1960 roku. Metoda jest w zasadzie prosta, tak jak z reguły proste bywają wielkie wynalazki.

Euforia

Pod wpływem promieniowania kosmicznego, bez chwili przerwy, w dzień i w nocy bombardującego ziemię, powstaje radioaktywny izotop węgla C 14; z ozonu i z powietrza. Izotop C 14 wchodzi w reakcję z tlenem tworząc dwutlenek węgla. Znajduje się on mniej więcej równomiernie rozłożony w atmosferze. Wchłaniają go rośliny, zwierzęta, ludzie, tak długo, dopóki żyją. Z chwilą śmierci ustaje wszelka wymiana z otaczającym środowiskiem, izotop C 14 przestaje być wchłaniany, zaś jego zapasy zaczynają się rozkładać i znikać z obumarłgo organizmu.

Wiedząc, ile izotopu C 14 znajduje się w kościach, węglu drzewnym, zmineralizowanych roślinach itp. (można to zmierzyć prostymi licznikami...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 680

Spis treści
Zamów abonament